top of page
119_edited.jpg

MÜZEMİZ / TARİHİMİZ

Kökleri 1877 yılına dayanan ve İstanbullu Rumlar tarafından kurulan Beyoğlu Spor Kulübü, Türkiye'de futbolun ve sporun temel taşlarındandır.

Dünya futbolunun en eski kulübü, İngiltere'nin Nothingham kentinde kurulmuş olan Notts County' nin kuruluş yılı 1862’ dir. Birçok tarihçi tarafından Fenerbahçe' nin temelleri ya da ta kendisi olarak kabul edilen Black Stockings FC (Siyah Çoraplar Spor Kulübü), 1899 yılında kurulmuştur, fakat daha derinlerde, daha eskilerde kurulmuş bir kulübümüz vardır. Kuruluş yılı 1877 olan bu kulübün ilk adı ERMİS’ tir, 1886 yılında Athlitikos Sillogos Pera ve sonrasında 1914 yılında PERACLUB ismini alır. Cumhuriyetin kuruluşuyla beraber, 1923 yılında ise BEYOĞLU SPOR KULÜBÜ adını almıştır. Türkiye spor tarihinin mihenk taşlarından Beyoğlu Spor Kulübü'nün mazisi başarılar, başarılı sporcular ve renkli isimlerle doludur. İstanbullu Rumlar tarafından kurulmuş ve üç büyüklerde şöhrete ulaşmış sayısız sporcuyu yetiştirmiş olan bu köklü kulüp, bünyesinden iki de büyük kulüp çıkarmıştır. Yunanistan'ın ünlü kulüpleri AEK ve PAOK' un kökenleri Beyoğlu Spor Kulübü'ne uzanır.

Türk Milli atletizm takımına birçok sporcu kazandıran Beyoğlu Spor Kulübü, halter branşında olimpiyat şampiyonu olan Hristos İakovu ’ yu ve masa tenisi branşında ise senelerce Türkiye şampiyonu olan, ayrıca yine bu branşta Akdeniz Şampiyonluğu kazanan ve yılın sporcusu adaylığına layık görülen Vasil Aleksandridis ’i yetiştirmiştir.

Başarıdan başarıya koşan Beyoğlu Spor Kulübü’nün efsanevi futbol takımı yıllarca Milli ligde mücadele etmiş ve büyük başarılar kazanmıştır. Beyoğlu Spor Kulübü, basketbol ve voleybolda da birçok başarılara imza atan sporcuları yetiştirmiş, uzun yıllar üst sıralarda mücadele etmiştir. Özellikle voleybol takımı 1942-1955 yılları arasındaki 12 senelik dönemde düzenlenen Milli ve bölgesel tüm organizasyonlarda büyük başarılar sağlamış ve üst üste 5 yıl Türkiye şampiyonu olmuştur.

Beyoğlu Spor Kulübü’nün 144 yıllık parlak geçmişi, İstanbul’un tarihinde derin izler bırakmıştır ve bırakmaya devam edecektir.

bottom of page